Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma i dijagnoze do savremenih metoda lečenja i prevencije.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Šta su kondilomi?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzročnik je humani papiloma virus (HPV), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, anusa ili, ređe, drugih delova tela.
Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice. HPV 6 i 11 su najčešći uzročnici kondiloma, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 povezani su sa većim rizikom od razvoja kancera.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji:
- Kod žena: Na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice
- Kod muškaraca: Na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu, otvoru uretre, a kod homoseksualaca i u analnom regionu
To su obično mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo uočljive. Moguće je i krvavljenje, maceracija ili specifičan miris.
Dijagnoza i važnost drugog mišljenja
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje histološkim i drugim ispitivanjima. Važno je naglasiti da su mnogi slučajevi pogrešno dijagnostikovani, što potvrđuju iskustva pacijenata gde su različiti stručnjaci davali potpuno različite dijagnoze - od kondiloma do benignih polipova.
Zbog toga je presudno tražiti drugo, pa i treće mišljenje pre nego što se pristupi bilo kakvom lečenju, posebno hirurškom.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno, jer terapije uglavnom eliminišu vidljive promene, ali ne i sam virus. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapiju (tečni azot): Bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana do nestanka bradavica
- Laser terapiju: Posebno efikasna za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu
- Topikalne preparate: Kao što su podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil kreme
- Hirurško uklanjanje: Za veće ili upornije promene
Važno je napomenuti da se često javljaju recidivi, pa je potrebno više terapijskih ciklusa. Tokom lečenja preporučuje se apstinencija od seksualnih odnosa kako bi se sprečilo širenje virusa.
Kondilomi tokom trudnoće
Trudnice su posebno podložne ubrzanom širenju kondiloma zbog fiziološkog pada imunosti. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, pri čemu su laserske vaporizacije sigurna metoda. Ako postoje promene na grliću materice, laserska intervencija se obično planira 15-20 dana pre termina porođaja.
Prevencija: HPV vakcine
U Srbiji su dostupne vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa (Cervarix i Gardasil). Ove vakcine:
- Sprečavaju infekciju kancerogenim tipovima HPV-a
- Najefikasnije su ako se primene pre prvog seksualnog odnosa
- Daju se u tri doze (0, 2 i 6 meseci)
- Cena po dozi iznosi oko 150 evra
Iako u Srbiji vakcine još uvek nisu obavezne i nisu na listi lekova koje snosi država, svakodnevno umire jedna žena od raka grlića materice, što ovu vakcinu čini važnim investicijom u zdravlje.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna pojava koja zahteva strpljenje i pravilnu dijagnozu. Ključni su pravovremeni pregledi, traženje više mišljenja i dosledno lečenje. HPV vakcine predstavljaju najmoderniji način prevencije ozbiljnih komplikacija, a njihova primena posebno je važna za mlade osobe.
Ukoliko primećujete bilo kakve promene u genitalnom regionu, obavezno se konsultujte sa stručnjakom. Rana dijagnoza i terapija mogu sprečiti mnoge neprijatnosti i komplikacije.